Vires in Numeris

Těžení

5. února 2014 v 10:10 | Honza
V tomto článku se podrobněji podívám na mining, který je největším zdrojem BTC.
Miner umožňuje využívání svého zařízení pro potvrzování transakcí. Samotný výtěžek se odvíjí od množství odevzdané práce (řešení) a je tak přímo úměrný výpočetnímu výkonu použitého zařízení.
Vzhledem k množství minerů, novým technologiím a stále větší obtížnosti je dobré zvážit, zda se vynaložené prostředky (za zařízení a elektřinu) vrátí.

Aktualizace - 8. 6. 2014Pooly

Nejdříve dva, které mám vyzkoušené. Bližší návod a popis mohu na žádost poslat.

Český pool, kde si po registraci zaregistrujete zařízení (zvolením jména a hesla) a doplníte BTC adresu pro zasílání odměny. Má přehledně uvedené informace o práci minera a výši odměny. Výhodou je takřka úplně celé české prostředí a jednoduchost.
Určitě mohu doporučit začátečníkům.

Registrace se provádí prostřednictvím již jiné využívané služby (OpenID, Google, Steam a dalších). Pool si registraci převezme a následné přihlašování probíhá automaticky kliknutím na příslušnou ikonku (pomocí cookies). Pool je propracovanější a nabízí více možností.
Výhodou je vlastní Java aplikace pro minig.
Doporučuji náročnějším minerům.

Další pooly:


Minery

Aby bylo možné využít potenciál zařízení, je nutné používat některý z minerů. Jde o jednoduchý (většinou) software, který se přihlásí k poolu a těžbu umožňuje.

jednoduchý, přehledný a vhodný pro začátečníky

složitější a vhodný spíše pro pokročilé

miner z dílny Butterfly Labs, který slučuje výše uvedené a je velmi přehledný a výborně nastavitelný

jednoduchá Java aplikace použitelná pro těžení v poolu BitMinter

a spousta dalších...


Na čem těžit

Dnes jsou dvě možnosti:
- pomocí grafické karty
- pomocí ASIC zařízení

Investice do kvalitní a výkonné grafické karty není malá a ve spojení s její vysokou spotřebou elektřiny je potřeba se zamyslet nad tím, zda se vůbec vyplatí. Obecně s čím dál větší obtížností se dá očekávat, že to, co platilo loni, už letos neplatí a starší karty jsou už nevýhodné.

Čipy ASIC jsou přímo určené pro těžení a v současné době se stávají bez problému dostupné i u nás. Jejich výkonu však odpovídá i cena a je opět vhodné si spočítat, zda se vložená investice vrátí.

Pro výpočet výnosu doporučuji tento kalkulátor. Zohledňuje aktuální obtížnost a cenu. Stačí tedy zadat pouze výkon používaného zařízení. A k nezaplacení jsou zkušenosti - takže zájemcům o těžení doporučuji projít si obsáhlé fórum na Bitcash, které se používaným HW zabývá.


Těžba v praxi

Spíše tedy jak jsem těžil a těžím já.

Můj první pokus byl s grafickou kartou. Mám NVIDIA GeForce GTS 450, takže její výkon je v podstatě nulový a k ničemu. Karta těžila rychlostí 30 Mh/s.

Druhý pokus byl již o něco málo slibnější. Použil jsem USB ASIC Miner Block Erupter, jehož výkon je 336 Mh/s. Vzhledem k současné obtížnosti je však i toto zařízení nevyužitelné. Snad jen ve větším množství - desítky kusů (což se logicky nevyplatí).

Nyní testuji těžení na zařízení ASIC Miner BFL Jalapeno, které má výkon 5,5 Gh/s. Běží naprosto spolehlivě. Výkon je vzhledem k současné obtížnosti malý. Nicméně tato zařízení lze sehnat i s výkonem vyšším a mohu je určitě doporučit.


Cloud mining

Kromě vlastního těžení je dnes možné si i pronajmout výkon zařízení. Kromě toho lze i s tímto výkonem obchodovat.

Jedná se nejznámější web, který se cloud miningem zabývá.


Během testování se nevyskytl žádný problém a musím říci, že se jedná o zajímavou a levnou (oproti fyzickému těžení) alternativu. Investice je pouze do těžebního výkonu - 1 GHS je cca 0.0025 BTC. Těžební výkon lze bez problémů nakupovat a prodávat.
Nově testovaný web, kde je těžba prováděna na protokolu scrypt. Těží pouze zatím BTC a cena za 1 KHS je cca 0.00036 BTC.Hash Profit

Další nově testovaný web. Těžba je prováděna na protokolu scrypt. Těží se jen BTC a cena za 1 KHS je 0,00245 BTC. Minimální výše nákupu výkonu je za 0,02 BTC. Na prvních 7 dní dávají na zkoušku 200 KHS. Výplata je možná po aktivaci účtu nákupen výkonu.


Brzy zde doplním podrobné návody.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | Web | 9. dubna 2015 v 19:41 | Reagovat

Také jsem nad tím přemýšlel, ale po přečtení různých názorů se to v dnešní době opravdu už skoro nevyplácí.

2 TomkoO TomkoO | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:26 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

3 WaclawE WaclawE | E-mail | Web | 30. dubna 2017 v 19:12 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

4 Adam Adam | Web | 2. ledna 2018 v 0:49 | Reagovat

Seznam cloud miningů, můžete taky těžit bitcoiny http://www.bitcoincloud.cz

5 crypto news crypto news | Web | 2. března 2018 v 19:03 | Reagovat

Crypto news https://www.coinlero.com/news/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama