Vires in Numeris

Kam s Bitcoiny?

5. února 2014 v 10:11 | Honza
To je otázka... :)

V našem případě do peněženky, směnárny nebo burzy. A na tyto možnosti se ve článku podívám podrobněji. Zklamu však střadatele - nejsem zastáncem hromadění většího množství BTC či jiných měn na jednom místě (vysvětlení níže).Peněženky

Jde o nejdůležitější věc. Pokud chcete BTC přijímat a dále využívat.

V zásadě lze rozlišit dvě varianty:
- softwarové
- webové

Softwarové jsou v podobě klienta, který je umístěn ve vašem PC. Ten se po načtení synchronizuje se sítí a uchovává informace o transakcích, které máte možnost zálohovat. Tuto peněženku je také možné šifrovat.

Webové jsou službou nějakého správce (něco jako internetové bankovnictví). Jednotlivé operace je možné provádět po přihlášení na stránce poskytovatele. Nemáte však možnost ovlivnit zabezpečení a zálohování.

Peněženky (SW klienti) přehledně:
Oficiální a úplný klient, který funguje i jako serverová část a obsahuje tak i kompletní databázi transakcí (blockchain). Z tohoto důvodu je nevhodný pro koncového uživatele (aktualizace je zdlouhavá). Navíc jde o hodně známou peněženku, která je často terčem útoků.

Tzv. tenký klient, který funguje jako interface k jinému serveru.

Tak jako předchozí tenký klient. Pro běžné transakce velmi dobrý.

Peněženka, která běží na Bitcoin-Qt a je určena spíše pro vývojáře a pokročilé uživatele.

Peněženky (webové):
Jedna z těch kvalitních, která běží plně na SSL a je (včetně soukromých klíčů) šifrována pomocí AES-256. Až 97% prostředků je uloženo v režimu off-line. Současně mají fyzické zálohy umístěné v bezpečnostních schránkách. Zajímavá varianta.

Určený jen a pouze jako shromaždiště zlomků BTC. Není možné jinak použít. A uvádím jen jako rozdíl od předchozího.

Marek Palatinus (Slush) pracuje na tzv. Trezoru. Jde o izolované a šifrované prostředí pro off-line transakce. Vzhledem se podobá USB flash disku.

Trezor bude moci vyřešit rizikovost skladování většího množství Bitcoinů, které jsou lákadlem pro nenechavce. Nyní rozhodně doporučuji neponechávat v peněženkách celé rodinné jmění a peněženky šifrovat. Běžný uživatel (tedy někdo, kdo s BTC nespekuluje) by měl získané coiny v nejlepší možný okamžik prodat.


Směnárny a burzy

Tak jako běžně měníme koruny za eura či jinou měnu, lze provádět směnu i virtuálních měn. A k tomu slouží právě směnárny a burzy. Tedy spíše směnárny. Burzy jsou pro spekulanty.

Směnárna/burza, která sama nedrží BTC, ale jen zprostředkovává obchod mezi uživateli. Sama také kontroluje (ověřením blockchainu), že k odeslání BTC došlo. V češtině.

Anglicky hovořící burza. Nic bližšího o ní nezjištěno.

Směnárny/burzy velkého množství různých kryptoměn.

A další...


Prodej či nákup BTC lze provádět i na webu Bitcash. Jde o přímou směnu mezi uživateli a je potřebné ověřené členství. Na tomto webu mohl mít i každý registrovaný peněženku. V listopadu 2013 byl však Bitcash hacknut a došlo k odcizení prostředků uživatelů v řádech milionů (dle uveřejněných informací). Nechci a nebudu spekulovat, jak to všechno bylo (především v médiích a na internetu toho byla spousta). Důležité však je, že tato událost nám hodně říká o tom, že co nejlepší zabezpečení je důležité. A na to je třeba myslet i v případě BTC. Ač jde o měnu virtuální, má svou nezanedbatelnou hodnotu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama