Vires in Numeris

Co je Bitcoin

5. února 2014 v 10:13 | Honza
Tento blog je tak trochu nestandardní. Bude zde uveřejněno jen několik článků, které popíší funkce, těžení, peněženky a další důležité věci, které se týkají Bitcoinu. Jejich struktura tomu tak bude i odpovídat. Nestarší (časově) uveřejněný článek bude pouze závěrem a nejmladší úvodem. Další informace do těchto článků budou doplňovány nebo uváděny v komentářích.

V tomto úvodním článku se podívám na obecné informace o Bitcoinu, jeho vlastnosti a vysvětlím základní princip jeho fungování.Obecně

Bitcoin (BTC) je digitální peněžní měna, jejíž hlavní a unikátní vlastností je jeho decentralizace. Je navržena tak, aby ji nikdo (její autor, vlastníci, vlády, banky...) nemohl ovlivňovat, zabavovat, ovládat nebo padělat.

Decentralizace znamená, že v síti neexistuje žádné centrální umístění a ani nikdo, kdo by mohl o této měně rozhodovat.

Dalšími vlastnostmi jsou vysoká rychlost platby, vysoká spolehlivost, velmi nízké poplatky a nevratnost plateb.

Měna je deflační a je dopředu známo její celkové množství. Je to 21 000 000 BTC (přesněji 20 999 999,9769 BTC). Veškeré Bitcoiny budou vytěženy (viz. níže) v roce 2140 - drtivá většina však do roku 2030.

V září 2012 vznikla Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sleduje hrozby, vylepšuje protokol a zajišťuje propagaci měny.

V současné době již i některé oficiální eshopy Bitcoin akceptují, v některých zemích se stala oficiální virtuální měnou s nutností danit zisk. Některé země však Bitcoin zakázaly.


Vznik

Síť a měnu Bitcoin popsal a vytvořil roku 2009 člověk nebo skupina lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Autor svou pravou totožnost nikdy nezveřejnil a krátce po zprovoznění projektu se nadobro odmlčel.


Hodnota

Hodnota Bitcoinu je dána jen a pouze důvěrou uživatelů a současně i vychází z poptávky a nabídky na trzích. V době svého vzniku měl Bitcoin hodnotu takřka nulovou. V listopadu 2013 se 1 BTC obchodoval za částku převyšující 1000 USD.

Tento zprvu technologický projekt totiž zaujal natolik, že o něj mají zájem i investoři z čistě spekulativních důvodů. Avšak jeho hodnota roste též s důvěrou těch, kteří Bitcoin využívají k placení a transakcím na internetu.

Díky tomu se také často (ze strany skeptiků) tvrdí, že jde pouze o bublinu, která brzy splaskne. Bitcoin je také často mylně přirovnáván k letadlu. Všechny tyto informace však mají obdobné zdroje a lze předpokládat, že se jedná o cílenou dezinformační kampaň, která má Bitcoin poškodit.

Je však potřeba si uvědomit, že ani národní měny (či mezinárodní v případě eura) nejsou ničím jiným, než měnami virtuálními, Jsou také založeny na důvěře uživatelů. A jejich hodnota je mnohdy uměle vytvářena/upravována intervencemi vlád či centrálních bank.

Označení hodnoty:
- 1 BTC = 1 Bitcoin
- 0.01 BTC = 1 cBTC = 1 Bitcent (Centi-Bitcoin)
- 0.001 BTC = 1 mBTC = 1 mbit/em-bit/millibit (Milli-Bitcoin)
- 0.000 001 BTC = 1 μBTC = 1 u-bit/yu-bit/microbit (Micro-Bitcoin)
- 0.000 000 01 BTC = 1 Satoshi

aktuální graf ceny v USDTransakce

Při provádění transakcí se využívá distribuované databáze v per-to-peer síti. Transakce jsou kryptograficky zabezpečeny, takže lze využívat pouze prostředky, které uživatel vlastní a to zabraňuje opakovanému užití již použitých Bitcoinů.

Transakce jsou potvrzovány tzv. vytěžením bloku. To provádějí těžaři, kteří pomocí svého zařízení hledají v bloku údaj zvaný kryptografická nonce. Snaží se nalézt takovou nonci, aby se hash (matematická funkce pro převod vstupních dat do relativně malého čísla) nového bloku vešel pod sítí stanovený limit. Limit, je nastaven tak, aby se to podařilo celé síti v čase pod 10 minut.

Každý nový blok též odkazuje na blok předchozí, čímž též potvrzuje transakce předchozí. Každá transakce je tak potvrzena tolikrát, kolik bylo vytvořeno celkem bloků (včetně toho úplně prvního).

Tento způsob též brání podvodu. Případný útočník by musel změnit celou platební historii a musel by mít k dispozici výpočetní výkon větší, než je výpočetní výkon zbytku sítě.


Peněženky

Aby mohl mít kdokoliv Bitcoiny, musí mít nejdříve peněženku. Peněženky nejsou v síti vidět a lze jich mít více. Existují peněženky on i off-line. Každá má své výhody i nevýhody. Vzhledem k riziku hackerského útoku se doporučuje mít více peněženek s menším obnosem (nejlépe off-line), které budou dostatečně zaheslované.

Platby se realizují na a z adres, které jsou v peněženkách generovány. Obecně se vyplatí mít více těchto adres pro různé transakce zvlášť. Adresa je řetězec 34 znaků.

V obecné části jsem uváděl, že transakce jsou nevratné. V podstatě to také znamená, že v případě "ztráty" (odcizení, ztráty přístupových údajů či ztráty/zničení hardware - v případě off-line peněženky) peněženky nelze v ní uchovávané BTC jakkoliv obnovit či získat zpět. Analogií v reálném životě je fyzické zničení bankovek.


Jak získat Bitcoiny

Jsou tři možné způsoby:
- nákupem ve směnárně/na burze
- těžením
- zdarma

Nákup ve směnárně/na burze
Existuje několik směnáren, které umožňují nákup/prodej Bitcoinů. Fungují na stejném principu, jako směnárny mezinárodních měn - dle aktuálního kurzu lze zakoupit či prodat.
Burza pak poskytuje možnost s BTC obchodovat a spekulovat. Vzhledem k nestálému kurzu je však obchodování rizikové a vhodné pro ty, kteří jsou s burzovním systémem seznámeni.

Těžení
Jde o odměnu za práci zařízení minera (těžaře), které potvrzuje prováděné transakce. Těžení se provádí na GPU počítače (již spíše nevhodné) a nově na ASIC zařízeních. Odměna je poté zasílána na adresu minera dle výše odevzdaných řešení. Nalezení bloku a následné připsání odměny je možné díky výpočetnímu výkonu daného zařízení a samotný uživatel má velmi malou šanci uspět. Proto se těžba provádí v tzv. poolu, kde těží větší množství lidí, kteří si poté odměnu rozdělí.

Zdarma
Existují stránky, na kterých je možné získat malé částky v podstatě zdarma. Jde o obvyklé "klikačky" nebo opisování kódu po určité době. Tyto weby zcela jistě nepomohou získat jmění. Avšak mohou pomoci získat minimální prostředky k tomu, aby si kdokoliv mohl celý systém Bitcoinu osahat a naučit se jej používat.


Další kryptoměny

Kromě Bitcoinu se lze setkat a získat i další kryptoměny. Je jich spousta a já zde uvedu jen ta základní (nejzajímavější).

Litecoin (LTC)
Namecoin (NMC)
Primecoin (PPC)
Dogecoin (DOGE)

Seznam všech ostatních (včetně ceny a dalších informací) je na webu Coinwarz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zajac zajac | 7. října 2014 v 18:39 | Reagovat

Kdybyste někdo chtěli prodat své nepotřebné věci za BitCoiny, nebo chtěli své BitCoiny utratit http://bitbazar.cz

2 Bjon Bjon | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 21:47 | Reagovat

http://cryptbond.com/ Skvělé informace + vysvětlení !!

3 Eva Eva | 9. prosince 2016 v 9:24 | Reagovat

česká platforma pro obchodování s bitcoiny:

https://coinmate.io/cs/home

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama